Samodzielne wykonanie stroika na Boże Narodzenie lub Wielkanoc

W okresie przedświątecznym, staramy się jak najpiękniej udekorować nasze mieszkania, tak, aby stworzyć niepowtarzalną atmosferę ciepła, bliskości i radości. Nie zapominajmy także o tym, aby przed najważniejszymi świętami ozdabiać także groby naszych najbliższych.  

Stroik wielkanocny czy też bożonarodzeniowy będzie świetną alternatywą dla kwiatów czy tradycyjnych bądź nowoczesnych wieńców, które ozdabiają grób przez cały rok. Co najważniejsze, stroik możemy wykonać własnoręcznie, dzięki czemu nic poza wyobraźnią nas nie ogranicza! Wbrew pozorom jest to bardzo prosta i przyjemna praca, w którą możemy zaangażować całą rodzinę. Stroik możemy wykonać w dowolnym kształcie i rozmiarze, wykorzystując dowolne elementy, natomiast efekt który ozdobi nagrobek będzie na pewno powodem do naszej dumy i satysfakcji.

STROIK NA BOŻE NARODZENIE

Przede wszystkim potrzebne nam będą gałązki drzew iglastychjałowca, świerku etc. To one będą stanowić podstawę naszego bożonarodzeniowego stroika. Mogą to być gałązki żywe bądź sztuczne – zależy to tylko i wyłącznie od nas. Poza tym potrzebne nam będą kwiaty w dowolnej ilości i dowolnego gatunku – my szczególnie polecamy róże bądź chryzantemy, oraz znane wszystkim gwiazdy betlejemskie. Zdecydujmy się na kwiaty sztuczne, gdyż zima nie jest dobrym okresem na żywe kwiaty na cmentarz. Ponadto potrzebne nam będą nożyczki oraz drut (ewentualnie druciki florystyczne).

Zaczynamy od podstawy stroika – jeżeli chcemy podłużny stroik, wystarczy ułożyć dwie gałązki świerku na wprost siebie („wachlarzem” na zewnątrz)  i złączyć je drutem w dowolnym miejscu. Jeżeli chcemy mały stroik wystarczą dwie gałązki, jeśli chcemy stworzyć duży stroik, możemy ułożyć po trzy gałązki z jednej i drugiej strony.

Następnie, na świerku układamy gałązki z jodły w dowolnej ilości (im większy stroik, tym więcej gałązek układamy). Układamy je tak, aby zachować podłużny kształt stroika. Gałązki łączymy z naszą „podstawą” za pomocą drutu.

Jeśli mamy już gałązki, czas na ułożenie kwiatów. Możemy nabijać główki na druciki florystyczne i końcówki przymocowywać do podstawy stroika.

Proponujemy przymocować trzy gwiazdy betlejemskie na środku stroika, zaś wokół nich umieścić czerwone róże. Możecie także umieścić same gwiazdy betlejemskie, i dołączyć dekorację w formie bombek, wstążeczek etc.

STROIK NA WIELKANOC

Stroik możemy zrobić zarówno z żywych jak i sztucznych kwiatów. Również możemy wykorzystać gałązki świerku, a także winobluszczu, borówki oraz bazi.

Podstawą stroika może być ozdobny gazon/doniczka wypełniona pianką florystyczną (pianka dostępna w sklepach florystycznych).

Zaczynamy od świerku – możemy dowolnie wbijać go w piankę. Polecamy powbijać krótkie gałązki wokół doniczki i skierować je ku górze.

Następnie w środek wbijamy kwiaty (na przykład żonkile i tulipany) o dowolnej wysokości i ilości. Kwiaty mogą być układane „rosnąco” lub wszystkie równej długości. Pomiędzy kwiaty wbijamy wyższe od nich bazie.

Następnie pomiędzy kwiaty wbijamy gałązki winobluszczu oraz borówki. Gotowe.