Stroik z żywych chryzantem zrób to sam

Chryzantemy kojarzą nam się głównie z dniem Wszystkich Świętych. Nic dziwnego, bowiem jest to chyba najpopularniejszy gatunek kwiatów, jeśli chodzi o florystykę funeralną. Sławę zawdzięczają nie tylko swojemu pięknu, ale także trwałości i odporności na zmienne warunki atmosferyczne. Występują w wiązankach samodzielnie, ale także w połączeniu z innymi gatunkami kwiatów. Wiązanka, w której chryzantemy odgrywają główną rolę, zawsze będzie wyglądać modnie i dostojnie.

Jeżeli lubisz poświęcać czas na tworzenie własnoręcznych dekoracji na cmentarz, na przykład z okazji świąt Wielkanocnych czy Bożego Narodzenia, proponujemy także zrobienie eleganckiego stroika z żywych chryzantem, który będzie wiązanką idealną na jesień i wspaniale ozdobi nagrobek właśnie w tym okresie.

Wykonanie stroika nie jest trudne ani czasochłonne. Wszystko zależy od twojej koncepcji i wyobraźni, oraz od elementów dekoracyjnych, których użyjesz. Szybko się przekonasz, ile radości sprawi ci wykonywanie takiej jesiennej kompozycji, a kiedy zobaczysz efekt swojej pracy, pięknie ozdabiający nagrobek, będziesz mieć powód do dumy. Jeżeli nie masz jeszcze pomysłu na swój stroik, lub masz wątpliwości co do wykonania, sprawdź, jak krok po kroku wykonać najłatwiejszą jesienną wiązankę z żywych chryzantem.

JESIENNY STROIK Z ŻYWYCH CHRYZANTEM

Potrzebne będą:

  • floret (gąbka florystyczna obudowana plastikową siatką, dostępna w sklepach florystycznych)
  • gałązki świerku i jodły (ilość zależy od wielkości kompozycji)
  • chryzantemy o dowolnej barwie i w dowolnej ilości (najlepiej o dużych główkach). Polecamy 5 – 10 sztuk żółtych, bądź biało-różowych chryzantem.
  • dodatkowo: inne kwiaty, pasujące kolorystycznie do chryzantem: kalie, lilie, magnolie, róże
  • dodatkowe elementy: liście na przykład anturium, palmy, drobne astry na długich łodygach
  • nóż

Stroik składa się z elementów żywych, zatem dzięki gąbce florystycznej, będą one odpowiednio nawodnione przez długi czas.

1. Końcówki gałązek świerku podcinamy na ukos i najdłuższe wbijamy po jednej i drugiej stronie floretu (krótszej), aby uzyskać podłużny kształt stroika, z kolei krótsze gałązki wbijamy wzdłuż dłuższych boków floretu. Gałązki wbijamy jak najniżej, na tej samej wysokości.

2. Nad gałązkami świerku wbijamy gałązki jałowca, zapełniając tym samym boki floretu. Na górze możemy powbijać kilka liści anturium bądź palmy.

3. Na górze floretu wbijamy chryzantemy o podobnej długości łodyg. Możemy umieścić je gęsto, ale pamiętajmy o tym, aby nie zakłócić podłużnego kształtu stroika (nie układajmy ich tworząc koło czy kwadrat).

4. Jeżeli chcemy umieścić także inne kwiaty, możemy powbijać je wokół chryzantem – możemy tak zrobić w przypadku kalii bądź lilii, ale możemy również umieścić je tylko z dwóch stron stroika (dłuższych): na przykład po trzy kalie, lub po dwie gałązki magnolii z dwóch stron.

4. Pomiędzy chryzantemy bądź po bokach możemy także umieścić żółte bądź białe astry. Gotowe!